Čadská vláda ve čtvertek jasně uvedla, že s mezinárodním krim. soudem nebude spolupracovat v zatčení tří Libyjských úředníků, jmenovaných hlavním vyšetřovatelem tribunálu, který je podezřívá z násilného výpadu proti protestujícím v Únoru.
V pondělí vyšetřovatel Luis Moreno-Ocampo oznámil z Hagu, že přednesl případ soudcům, proti Libyjskému vůdci Muammaru Gaddafimu, jeho synu Saifu al-Islámovi a senioru tajných služeb Abdullahu al-Sanoosium ze dvou případů vraždy a persekuce.
První zkušební komora bude nyní rozhodovat zda je dostatečný podklad pro vydání zatykače proti třem mužům. Proces může trvat od několika týdnů do několika měsíců.
Omer Yahya, tiskový poradce Čadského prezidenta Idrisse Debyho řekl v Londýně sídlícím novinám Al-Sharq Al-Awsat, že jeho země náleží pod Africkou Unii (AU), která ukládá členům nespolupracovat s mezinárodním tribunálem na zatčení Súdanského prezidenta Omera Hassana Al-Bašira, který je také soudem žádán.
Čadský úředník dodal, že vyhláška se týká všech podezřelých tohoto soudu, kterých je stále dost.
"Je pravda, že jsme podepsali Římský status, který zakládá mezinárodní soud, ale také podléháme rozhodnutí Africké Unie z Června 2009 v Sitre, odkdy Libye nespolupracuje s mezinárodním soudem," řekl Yahya.
"Jsme nyní nezávislá země, a spadáme pod rozhodování Africké Unie, a pokud zde bude nové rozhodnutí Africké Unie ohledně spolupráce s mezinárodním tribunálem, zůčastníme se, ale posud Africká Unie nevyhlásila spolupráci s mezinárodním soudem v Hagu", dodal.
Gaddafi přitlačil na Africkou Unii na Sirtském samitu 2009 aby zajistila Baširovi imunitu napříč kontinentem, a to i když jsou země signatářem Římského statu. Tehdy to byla Jižní Afrika, Botswana a Čad, kdo oponoval rozhodnutí, a prosazovaly vykonání zatykače, když Sudánský vůdce vkročí na jejich zem.
Ale po oteplení Čadsko-Súdánských vztahů Deby pozval Bašira na regionální samit v Ndjameně, a odmítl jej zatknout, proti své předchozí pozici. Kenya a Džibuti jsou další země pod smlouvou s mezinárodním soudem, které Baširu dovolily návštěvu bez toho, že by jej ohrožovaly zatykačem.
Pozdního února bezpečnostní koncil spojených národů nesmyslně referoval situaci v Libyi Hagu, stejně jako to provedl s Darfurem před šesti lety. Nigerie, Gabon a Jižní Afrika byly Africkými členy koncilu, když toto rozhodnutí prošlo.
Toho času Libyjská delegace spojených národů, která zažalovala Gaddafiho napsala dopis prezidentu bezpečnostního koncilu, žádaje o vyjímku, aby soud mohl vyšetřovat ačkoli země nespadá pod mandát mezinárodního soudu.
Africká Unie nepřijala žádnou formální pozici k této vyjímce ohledně Libye. Pan-Africké tělo nebylo tribunálu nakloněno, a obvinilo jej z útoků na své vůdce, zatímco ignoruje strasti lidí úplně všude možně.
Yahya později uvedl, že Čad neuzná vládu zvolenou v zahraničí (přechodný koncil), který se podílel na vojenskému útoku proti Gaddafimu. Byl sformován až dodatečně na základě "povstání" a obsahuje starší, kteří povrhli Gaddafim. Nyní zvládli obsadit většinu západní Libye.
"Nestojíme po boku 'rebelů', neboť nemají v zemi žádnou reálnou autoritu, ani úlohu. Nemají ani kontrolu nad situací... naše pozice je jasná, co do 'přechodné vlády Libye'... 'rebely' nepodporujeme, a co se děje v Libyi je její vnitřní záležitost, a nemá s námi co dělat," dodal.
Řekl také, že doufá, že se situace v Libyi uklidní a stabilizuje.
Poznámky Čadské oficiality nejspíše prohloubí podezření 'přechodové vlády' proti Libyjskému jižnímu sousedu, hlavně díky silným vazbám Gaddafiho a Débyho v minulosti.
Zádveřní vláda obvinila Gaddafiho z tahání Afrických žoldáků z mnoha zemí, včetně Čadu, Zimbabwe, aby pomohli Libyjským vojákům ochladit povstání.
Nicméně Čad vehementně odmítá obvinění, a dokonce obviňuje "rebely" z poprav jejich vlastních spoluobčanů, a podezřívá právě je, že jsou žoldáci (též názor překladatele, vcelku jisté, že).
Vyšetřovatel ICC (Hag) řekl, že bude prozkoumávat obvinění z válečných zločinů během konfliktu v Libyi, včetně útoků na podSaharské Afričany, kteří byli (rebeli) chybně posouzeni (údajně) jako žoldáci.